Slide 1

Home


Information for the 2015 season

SYBA squad for Gosforth

The following players have been selected for this years squad. Squad members should report to Abbeyview BC on Saturday 29th August at 10:00 for squad training.

  1.  

Carla   Banks

Aberdeen   & Kincardine

  1.  

Blair   Davidson

Ayrshire   North

  1.  

Carrie   McLean

Ayrshire   South

  1.  

Rebecca   Houston

Ayrshire   South

  1.  

Ross   Copeland

Ayrshire   South

  1.  

Darren   Weir

Ayrshire   South

  1.  

James   Wray

Central   West

  1.  

Robert   Hunter

Central   West

  1.  

Robbie   Hillis

Central   West

  1.  

Aaron   Craig

Central   West

  1.  

Megan   Kivlin

East   Lothian

  1.  

Dean Riva

East   Lothian

  1.  

Havanna   Clark

Fife

  1.  

Robbie   Wilson

Fife

  1.  

Andrew   Nimmo

Fife

  1.  

Ryan   Langdon

Glasgow   South

  1.  

Martin   Struthers

Greater Glasgow

  1.  

Michael   Stevenson

Greater   Glasgow

  1.  

Graeme   McLean

Lanarkshire

  1.  

Jack   McNab

Midlothian

  1.  

Paul   Innes

Midlothian

  1.  

Craig   Middleton

Perth

  1.  

Reece   Jones

West Fife

  1.  

Dylan   Robertson

West Fife

  1.  

Stuart   Ford

West   Lothian

  1.  

Mark   Conlan

Wigtownshire

Northern Ireland versus SYBA Under 17 Tuesday 25th Aug

The inaugural meeting between the IBA and SYBA took place at Old Bleach Bowling Club, 7 Neilsbrook Park, Randalstown, County Antrim on Tuesday 25th August 2015.

The SYBA team won the international test series by 19 points to 11 points.

Congratulations for another great result for the SYBA.

Details on the individual matches will follow

We will hope to have a fixture against the Irish team in the early part of the season and our traditional fixture against England in September.

National Finals Northfield Results

Triples r/up west fife crossgates bc Sophie McGrouther, Reece Jones, Mark Allan

Winners Dumfries & Stewartry Annan bc Daniel Pool, Robert Caruthers Emily Woodhouse

Pairs R/up fife cupar bc Connor Balfour, Andrew Nimmo

Winners east Lothian co-op Megan Kilvin, Dean Riva

Singles r/up Perthshire glencarse bc Craig Middleton

Winner Ayrshire north blacklands bc Blair Davidson

Scottish Cup Finals - Dunblane BC - Sun 12th July 

District qualifiers

North - Inverurie, South - Annan, East - Wardle & West - Arthurlie.

Winners Arthurlie BC .........congratulations to them and to all qualifiers for a great day of bowls

 

Sun 21st June - Orbiston BC - Alan Michie Tournament -

Winners - Lanarkshire , Runners Up - Ayr North

Event

Venue

Date

SYBA   Meeting

Grangemouth   Railway BC

26th   April

Scottish   Cup Qualifiers

Districts

17th   May – 7th June

Alan   Michie Trophy

Orbiston   Bowling Club

21st   June

Scottish   Cup Area KO’s

North/South/East/West

14th   June – 6th July

National   Final Qualifiers Names

To   Secretary

By 1st   July

Scottish   Cup Finals Day

Dunblane BC -  (Semi-final   & Final)

Sun 12th   July

National   Finals

Northfield   Ayr

Mon 27th   July

National   Team Trial

Shettleston   BC

22nd    August

National   Team Trial

Perth   West End

23rd   August

National   Squad Practice

Abbeyview   BC

Sat 29th   August

Andy   Houston Finals

Cardonald   BC

6th   September

Federation   Cup (v Eng)

Away   (TBC)

20th   September

SYBA AGM

Grangemouth   Railway BC

1st   November 2015